Jakie są metody utylizacji odpadów? Kto ma obowiązek przeprowadzania takich czynności? Czy wszyscy mamy do czynienia z tym zagadnieniem i w jakim stopniu? Warto znać odpowiedzi na te pytania, bo ekologia jest nie tylko osią wielu sporów ideologicznych, ale przede wszystkim poważnym tematem odnoszącym się do gospodarki i przyszłości naszej planety. Czy musimy wytwarzać odpady i czy mogą się nam do czegoś przydać?

Odpady produkujemy wszyscy. Warto o tym pamiętać, bo choć może zmieniać się skala i śmieci z gospodarstwa domowego to nie to samo co Uboczne Produkty Pochodzenia Zwierzęcego (UPPZ) pochodzące z zakładów sektora spożywczego, to odpadów przybywa każdego dnia. Z tego względu istnieją różne metody utylizacji odpadów, które uwzględniają to, jaką ilość należy poddać utylizacji, jak również rodzaj samych odpadów. Utylizacja nie zawsze oznacza całkowite “pozbycie się” odpadów ze środowiska. Wręcz przeciwnie. Wciąż powstają nowe technologie utylizacji odpadów, które mają przyczynić się do powtórnego wykorzystywania wielu rodzajów śmieci.

Jakie są metody utylizacji odpadów?

Zasadniczo możemy rozróżnić cztery główne metody. Są to: spalanie, kompostowanie, recykling i produkcja biogazu. Różnią się uzyskiwanym efektem i mają dłuższą bądź krótszą tradycję, jednak coraz częściej zmierza się do tego, żeby odpady powtórnie krążyły w obiegu jako surowce pod nowe produkty czy paliwa biogazowe. Metody unieszkodliwiania odpadów, które miałyby “całkowicie” usunąć je ze środowiska często są nieadekwatnie stosowane. Chociażby kiedy pali się plastik czy inne nieprzeznaczone do tego materiały. Przyjrzyjmy się temu, do jakich odpadów wskazane są jakie metody.

Spalanie

Żeby przeprowadzić poprawny proces spalania należy dysponować profesjonalną spalarnią odpadów, której budowa sama w sobie jest sporym kosztem i opłaca się wyłącznie w dużych ośrodkach produkcyjnych. Jednak instalacja spalarni jest o tyle racjonalna, że odpady mogą wówczas pełnić funkcję paliwa dla zakładu przemysłowego. Nie jest to jednak utylizacja całkowita, bo produktem spalania jest popiół. Ten z kolei również wymaga utylizacji. Zazwyczaj w grę wchodzi wówczas kontenerowy wywóz odpadów przez firmy zewnętrzne. Jak widać do domowego ogniska nie należy wrzucać niepotrzebnych przedmiotów, bo nie jest to środowisko przeznaczone do utylizacji odpadów.

Kompostowanie

Proces, który dała nam natura. Substancje organiczne rozkładają się, co z kolei przekształca je w masę próchniczą. Dotyka to resztki żywności, roślin czy papieru. Kompostowanie jest znane od wieków, a nowe technologie utylizacji odpadów pomogły zwiększyć wydajność i przyspieszyć ten proces. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, bo substancja uzyskana z kompostu to dalej… odpad.

Recykling

Nie jest to metoda doskonała, bo nie każdy typ odpadów można poddać recyklingowi w stu procentach, jednak na pewno jest najbardziej popularna. Recykling zaczyna się już na etapie sortowania śmieci w gospodarstwie domowym (kojarzymy pojemniki z oznaczeniami na szkło, papier, tworzywa sztuczne i odpady bio), a później w proces wchodzą nowoczesne technologie utylizacji odpadów.

Produkcja biogazu

Rozwiązanie stosowane najczęściej w sektorze rolniczym, ponieważ odpady wynikające z jego działalności mogą być do produkcji biogazu wykorzystane. Biogaz może wytworzyć się w warunkach niekontrolowanych (np. na bagnach), natomiast w tym przypadku jest to wytwarzanie sterowane, a produkt może być alternatywnym, ekologicznym paliwem.

Metody unieszkodliwiania odpadów są zależne od sytuacji

Jak widać to, jakie technologie utylizacji odpadów są stosowane, w dużej mierze zależy od rodzaju odpadów, skali i miejsca ich produkcji. Należy jednak pamiętać, że utylizacja odpadów w różnym stopniu dotyka każdego z nas, a z biegiem czasu będzie ulegać coraz większej profesjonalizacji w różnych sektorach życia społecznego. Eko Recycling zapewnia tego typu usługi na profesjonalnym poziomie. Gwarantujemy, że wywóz odpadów i ich utylizacja przebiegną zgodnie z przepisami.