Na pierwszy rzut ucha, słysząc określenie “niebezpieczne”, mimowolnie mamy określone skojarzenia. Zazwyczaj związane z zagrożeniem dla zdrowia lub życia. I w tym przypadku nie jest to błędna intuicja, choć odpady niebezpieczne nie zawsze muszą być bezpośrednio szkodliwe dla człowieka. Bardzo często odnosi się to do środowiska. Czym są odpady niebezpieczne i jak z nimi postępować?

Odpady niebezpieczne powstają jako efekty uboczne działalności człowieka przy czym to, że stwarzają zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzi i zwierząt, a także są szkodliwe dla środowiska, wynika z ich właściwości i składu chemicznego. Dokładną podstawę prawną określającą kategorię można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie katalogu odpadów z dnia 27 września 2001 r. Warto zaznaczyć, że odpady niebezpieczne mają negatywny wpływ na stworzenia żywe i środowisko pośrednio lub bezpośrednio.

Odpady niebezpieczne – czym są wpływy pośrednie

To odpady, które zaczynają być szkodliwe w wyniku jakiegoś działania. Są np. silnie wybuchowe, utleniające bądź wysoce łatwopalne. Są to wszystkie te odpady, które stawarzają potencjalne zagrożenie, bo w kontakcie z powietrzem, ogniem czy wodą mogą eksplodować bądź uwolnić toksyczne gazy. Wpływ pośredni polega więc na tym, że musi zajść określona reakcja bądź działanie zewnętrzne, żeby odpady stały się zagrożeniem.

Odpady niebezpieczne – czym są wpływy bezpośrednie

Szkodliwy wpływ odpadów niebezpiecznych może mieć formę bezpośrednią, jeśli samo obcowanie z takimi odpadami może odbić się na naszym zdrowiu. Odpady żrące mogą zniszczyć tkankę żywą, odpady rakotwórcze i zakaźne wywoływać choroby, a toksyczne mogą powodować nawet zgon. Jest to wpływ bezpośredni, który wywołuje negatywne efekty na otoczenie właściwie bez przerwy.

Odpady niebezpieczne są wszechobecne

Niezależnie od tego, w jaki sposób odpady niebezpieczne mają wpływ na człowieka, zwierzęta i środowisko, w którym żyjemy, należy obchodzić się z nimi odpowiednio. Zwłaszcza, że nawet jeśli w małym natężeniu, to możemy mieć z nimi do czynienia. Odpady niebezpieczne w dużej mierze powstają w wyniku używania specjalistycznych środków chemicznych, co ma miejsce przede wszystkim w przemyśle, w rolnictwie i usługach związanych z ochroną zdrowia. Nie oznacza to jednak, że gospodarstwa domowe są od nich wolne. Również tam można spotkać odpady niebezpieczne: żeby wspomnieć tylko o bateriach, zużytych sprzętach elektronicznych czy pozostałościach tuszów, barwników, pigmentów, farb i lakierów. Warto zdawać sobie sprawę z tego, jaki status mają używane przez nas przedmioty, bo pomoże to w momencie, kiedy staniemy przed obowiązkiem… pozbycia się ich.

Odpady niebezpieczne – jak z nimi postępować?

Wyróżnijmy dwa szczeble: domowy i przemysłowy. Według tego rozróżnienia przyjrzyjmy się kwestii zagospodarowania odpadów niebezpiecznych i temu, jak należy z nimi postępować. Istnieje dużo technologii gospodarowania odpadów niebezpiecznych, jednak na pewnym szczeblu żaden człowiek i mało które przedsiębiorstwo może zająć się tym samemu. Proces utylizacji odpadów niebezpiecznych jest złożony i podlega bardzo ścisłym regulacjom w towarzystwie określonej aparatury i specjalistycznych maszyn.

Odpady niebezpieczne – jak z nimi postępować w domu

W każdej gminie znajdziemy Punkt Selektywnej Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), do którego samemu można zawieźć różnego rodzaju odpady. Od posegregowanych odpadów komunalnych po wielkogabarytowe i niebezpieczne. Odpady zawierające rtęć, kwasy, zużyte akumulatory czy rozpuszczlaniki – to wszystko możemy tam oddać. Baterie często przyjmowane są w sklepach z elektroniką, a przeterminowane leki w aptekach. Najważniejsze, żeby pamiętać o tym, że nie należy wyrzucać odpadów niebezpiecznych razem z “normalnymi” śmieciami.

Odpady niebezpieczne – jak z nimi postępować w przedsiębiorstwie

Odpady wytwarzane w przedsiębiorstwie to większa skala problemu, z którym należy się uporać, więc warto rozważyć skorzystanie z usług zewnętrznej firmy, która świadczy usługi, w których zakres wchodzi zagospodarowywanie odpadów niebezpiecznych i utylizacja odpadów. Eko Recycling świadczy tego typu usługi i jesteśmy bardzo skrupulatni w kontekście przeprowadzania procedur w zgodzie z obowiązującymi regulacjami. Z nami możesz mieć pewność, że cały proces przebiegnie poprawnie i bezpieczne. Odbiór przeprowadzamy tak, by zminimalizować zagrożenie dla środowiska i umożliwić odzysk surowców. Mamy wszystkie zezwolenia niezbędne do działalności w zakresie obrotu odpadami.