Odpady w Polsce i na świecie wymagają recyklingu, by zmniejszyć poziom światowego zanieczyszczenia i lepiej zadbać o środowisko ekologiczne. Nieodpowiednio utylizowane i segregowane odpady są poważnym problemem dla wielu państw świata i przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska ekologicznego. To właśnie z tego powodu powstaje coraz więcej nielegalnych wysypisk śmieci np. na pustyni Atakama w Chile. By temu zapobiec i ograniczyć powstawanie nielegalnych wysypisk śmieci, zanieczyszczeń w morzach i powietrzu – należy zainteresować się prawidłowym recyklingiem śmieci i nauczyć się umiejętnego zarządzania odpadami.

 Odpady w Polsce i na świecie – co warto wiedzieć? 

Odpady to pozostałości po przedmiotach, które nie nadają się do konsumpcji ani ponownego zużycia, ale są to przedmioty, które można poddać recyklingowi.

Czy wiesz, że według statystyk odpady jednego Polaka to ok. 342 kg w 2020 roku? Każdy, kto wytwarza odpady ma obowiązek by je recyklingować zgodnie z obowiązującą ustawą dotyczącą recyklingu. Podczas wyrzucania odpadów należy pamiętać szczególnie o tym, by wyrzucać odpady do odpowiednich pojemników, odkręcać butelki, oczyszczać pojemniki z jedzenia oraz substancji płynnych i dopiero wyrzucać.

Dlaczego warto recyklingować odpady i dlaczego tak duże znaczenie w obecnych czasach ma recykling?

Recykling odpadów jest niezbędnym procesem, by móc odpowiednio przetworzyć i wykorzystać odpady i nadać im tzw. drugie życie. By było to możliwe kluczowe jest umiejętne zarządzanie gospodarką odpadami. 

Czy wiesz, że każdego roku zanieczyszczenia środowiska odpadami wzrastają, ponieważ nie potrafimy w pełni jako społeczeństwo w odpowiedni sposób zadbać o recykling? Wystarczy zacząć od zmiany codziennych przyzwyczajeń, wdrożyć mniej konsumpcyjny tryb życia i dokładniej zapoznać się z zasadami recyklingu przedmiotów, by z większą uwagą zatroszczyć się o środowisko naturalne.

Odpady w Polsce – jakie są statystyki? 

Według Głównego Urzędu Statystycznego i statystyk z 2020 roku zużycie odpadów wzrosło o ok. 3 % w porównaniu do poprzedniego roku. W 2020 roku zebrano 13,1 mln odpadów komunalnych, które pochodziły z gospodarstw domowych. W porównaniu do 2010 roku tych odpadów było zaledwie 10,4 mln ton.

Według statystyk GUS-u odpady w Polsce w 2020 roku poddano takim procesom jak odzysk, który dotyczył ok. 770 tysięcy ton odpadów, które poddano recyklingowi, przetworzono biologicznie i przekształcono termicznie z możliwością odzyskania energii z tych procesów.

Kolejnym etapem było unieszkodliwienie ponad  5 tysięcy ton odpadów, które przekształcono termicznie bez możliwości odzyskania energii i wykorzystano ponownie za pomocą umiejętnego składowania.

Chcesz wiedzieć, jaki niekorzystny wpływ mają odpady na środowisko ekologiczne? Poznaj rodzaje odpadów i ich niekorzystny wpływ na środowisko. 

Odpady na świecie – co warto wiedzieć?  

Według statystyk World Bank Grup każdego roku na całym świecie wytwarza się ok. 2 miliardów ton odpadów komunalnych. Niespełna połowa, ok. 33 % nie jest przetwarzana w sposób ekologiczny i są to śmieci, które nie nadają się do recyklingu. Szacuje się, że jeden człowiek na świecie dziennie wytwarza od ok. 700 gramów odpadów do ok. 4,5 kg.

Etapy recyklingu odpadów, które warto znać

Jakie są etapy recyklingu odpadów?

1. Sortowanie – to pierwszy etap, który polega na ścisłej selekcji odpadów by ocenić, które przedmioty nadają się do ponownego przetworzenia i odzysku a które wymagają całkowitego zniszczenia.

2. Rozdrabnianie – to drugi etap recyklingu przy wykorzystaniu różnych metod, w zależności od tego z jakimi rodzajami produktów mamy do czynienia. Może to być np. biologiczne przetwarzanie odpadów.

3. Mycie – etap oczyszczania odpadów jest niezbędny w procesie recyklingu by dokładnie oczyścić śmieci i móc je ponownie wykorzystać.

4. Ponowne wykorzystanie odpadów, czyli wytwarzanie nowego produktu –  to końcowy etap w recyklingu odpadów, który polega na wytworzeniu nowego przedmiotu z odzyskanych materiałów.

Jak odpowiednio recyklingować i przetwarzać odpady? 

By uniknąć wysokich opłat za śmieci związanych z niewłaściwą segregacją – należy zacząć od zmiany swoich przyzwyczajeń i ze szczególną uwagą segregować odpady do odpowiednich pojemników.

Konsekwencją nieprawidłowo recyklingowanych odpadów są kary i zwiększone stawki za opłaty. Jakie są opłaty za gospodarowanie odpadami? Obecnie wysokość opłat za odpady komunalne to 85 zł w przypadku mieszkania w bloku i 107 zł w przypadku domu jednorodzinnego.

Umiejętna segregacja odpadów sposobem na ochronę środowiska 

Chcesz swoimi działaniami przyczyniać się do większej dbałości o środowisko ekologiczne? Twoja firma chce zainwestować w nowe kosze na śmieci, by zacząć odpowiednio recyklingować odpady? Sprawdź, jakie produkty mamy dla Ciebie w naszym sklepie internetowym. U nas znajdziesz kosze na śmieci, które pomogą Ci łatwej segregacji odpadów w Twojej firmie.