Mycie pojemników na śmieci nie należy do najtrudniejszych zadań na świecie, jednak warto wiedzieć, jak się za to zabrać, żeby nie zniszczyć pojemnika i zrobić to właściwie. Jak często należy myć pojemniki i jakich środków używać? Czy koronawirus wpływa jakoś na proces mycia? Czy za mycie zawsze musimy brać się sami i które metody są najbardziej skuteczne?

Kontenery dużych gabarytów czy domowe lub przydomowe kosze i pojemniki na śmieci, to szczególne przedmioty, które służą przechowywaniu nieczystości do momentu, kiedy zostaną odebrane i wywiezione na wysypisko. W związku z tym nie wymagamy od nich wiele więcej niż szczelności i solidności. Przy odpowiednim użytkowaniu spełniają swoje zadanie więcej niż dobrze, jednak raz na jakiś czas może się zdarzyć, że śmieci wydostaną się z worków albo zostaną wrzucone do takiego pojemnika luzem i zaczyna się śmierdząca sprawa. W najbardziej ekstremalnych przypadkach w pojemnikach mogą zalęgnąć się robaki, więc lepiej działać zapobiegawczo i regularnie kontrolować stan pojemników. Mycie nie jest trudne, jeśli wykonujemy je co jakiś czas i nie dopuszczamy do “zapuszczenia się” kontenerów. Kosze na śmieci można nawet skutecznie myć bez użycia wody, jednak nie uprzedzajmy faktów.

Mycie pojemników na odpady

Niezależnie czy chodzi o większy kontener, czy o mycie kosza na śmieci, zasadniczo najważniejsze są detergenty, jakich użyjemy. Najlepiej, gdyby były to takie, które rozprowadza się w postaci pani. Pamiętajmy o odzieży ochronnej (lub przynajmniej takiej, która może się pobrudzić) i rękawicach, a także o gąbce bądź szczotce o średnio miękkim włosiu. Należy pamiętać, że pojemnik chcemy wyczyścić, a nie zniszczyć, więc pumeks czy gąbka z drutu, to byłoby trochę zbyt inwazyjne rozwiązanie. Zakasujemy rękawy i rozpoczynamy spryskiwanie pojemnika strumieniem bieżącej wody. Woda powinna mieć co najmniej 20 stopni Celsjusza, jeśli możliwa jest obecność larw owadów, to nawet więcej. Pojemniki należy myć co najmniej dwa razy do roku, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby robić to częściej, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Mycie pojemników na śmieci bez spłukiwania

Istnieją preparaty do dezynfekcji metodą natryskową, która nie wymaga spłukiwania. Taki środek nanosi się rozpylaczem z odległości ok. 30 cm. Preparat zaczyna działać już po 5 minutach, a po 20 minutach (po wyschnięciu) można ponownie użytkować pojemnik na śmieci. Jest to korzystne rozwiązanie zwłaszcza w przypadkach, w których nie mamy możliwości skorzystać z natrysku bieżącą wodą pod wysokim ciśnieniem.

Dezynfekcja pojemników na odpady przez zewnętrzną firmę

Oczywiście w przypadku pojemników przydomowych lub kontenerów, które można spotkać w osiedlowych śmietnikach, dezynfekcję biorą na siebie zewnętrzny operatorzy odpowiedzialni za odbiór odpadów. Nie we wszystkich przypadkach taka usługa obowiązuje, więc warto się dowiedzieć, jak wygląda to w określonym przypadku, zwłaszcza jeśli chodzi o obsługę odpadów przy domach jednorodzinnych. W razie gdyby operator nie wykonywał takiej usługi w cenie, to dopłata nie powinna być duża, a będziemy mieć pewność, że dezynfekcja została profesjonalnie przeprowadzona.

Mycie pojemników – koronawirus wpływa na sytuację?

Obostrzenia związane z pandemią nie wpływają na to, jak myte są pojemniki na śmieci, choć oczywiście cały proces powinno przeprowadzać się w zgodzie z obowiązującymi zabezpieczeniami, czyli np. w maseczkach. Mycie pojemników na śmieci z samej zasady zakłada utrzymanie wysokiej higieny i przywrócenie czystości.

Mycie pojemników metalowych

Zasadniczo sprawa przedstawia się podobnie do pojemników plastikowych. Pojemniki metalowe są oczywiście bardziej wytrzymałe, więc do ich czyszczenia można użyć bardziej inwazyjnych środków, jednak nie powinno być takiej potrzeby, gdyż do czynienia będziemy mieli przecież z podobnym rodzajem brudu. W każdym przypadku można zlecić czyszczenie firmom zewnętrznym. W naszej ofercie znajdują się również same pojemniki. Jeśli chcesz zaopatrzyć się w szczelne i wytrzymałe zbiorniki metalowe, sklep Eko.Recycling oferuje szeroki asorytyment, który powinien spełnić te potrzeby.