Zanieczyszczenie środowiska spędza sen z powiek nie tylko aktywistom, ale również wszystkim tym, którzy dążą do wynalezienia nowych, lepszych dla natury materiałów. Praktycznie cały czas trwają pracę nad nowymi, biodgradowalnymi rozwiązaniami, bo rozkład plastiku wciąż jest zagrożeniem i sytuacja globalnie nie jest ciekawa, nawet mimo lokalnych starań. Jak długo rozpadają się śmieci i czy to czas, na który możemy sobie i naszej planecie pozwolić?

Ekologia jest dzisiaj dziedziną życia, której nie sposób postrzegać, jako chwilowej mody czy fanaberii, bo jest po prostu koniecznością. Dowiadujemy się tego z kampanii społecznych, z wiadomości czy z wszelkiego rodzaju badań, publikowanych wraz z towarzyszącymi im zatrważającymi statystykami. Niezależnie od tego, czy bodźcem do ekologicznego postępowania jest szok wywołany kolejnym dokumentem na ten temat czy może głosy znajomych, którzy namawiają do zmiany nawyków, warto wiedzieć kilka podstawowych faktów. Informacje o tym, jak długo rozpadają się śmieci, być może pomogą podjąć ekologiczną decyzję w chwilach, kiedy chcemy sobie “odpuścić”. Dosyć obrazowe będzie stwierdzenie, że większość odpadów z tworzyw sztucznych zwyczajnie “przeżyje” osoby, które je pozostawiają. Spójrzmy, jak to wygląda, na przykładach.

Jak długo rozkłada się plastik?

Odpowiedź na pytanie o to, ile rozkłada się plastik, jest chyba najczęstszym argumentem za znalezieniem zastępnika plastikowej torby czy innych opakowań z tego materiału. Dzieje się tak głównie dlatego, że chociażby plastikowe torby na zakupy są już elementem krajobrazu i spotykamy się z nimi na co dzień. I tutaj należy zaznaczyć, że rozkład plastiku nie oznacza, że znika on ze środowiska. Taka torba na zakupy po 400 latach wciąż zanieczyszcza środowisko pod postacią mikroplastiku. Ile rozkłada się butelka plastikowa? Podobnie, bo jakieś 450 lat, a potem wciąż jest zagrożeniem dla otoczenia. Żeby całkowicie zniknęły musi minąć nawet 1000 lat. Czyli około tyle, ile trwało średniowiecze. To działa na wyobraźnię, prawda?

Ile rozkłada się szkło?

To bardzo dobre pytanie, bo właściwie wciąż nie udało się tego ustalić. Najstarsze znalezione szkło ma nawet 4000 lat, a nie oznacza to, że gdzieś nie ma jeszcze starszych pozostałości i szkło po prostu w ogóle się nie rozkłada. Szkło nie jest toksyczne, więc może się wydawać, że nie ma żadnego problemu, jednak to nie jest do końca prawda. Śmieci, poza sprawianiem ewentualnego zagrożenia dla środowiska, zajmują miejsce. To może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, do których może dojść w zbiornikach wodnych czy w lasach i nie chodzi wyłącznie o pokaleczone zwierzęta.

Ile rozkłada się aluminium?

Mogłoby się wydawać, że metalowa puszka jest bardziej wytrzymała niż plastikowa i zostanie na powierzchni naszej planety dłużej. Tak jednak nie jest. Co prawda nie zniknie po dekadzie, dwóch czy trzech, ale już 200 lat “załatwi” sprawę. Przyjmuje się, że Piramidę Cheopsa budowano 20 lat. Łatwo obliczyć, że dopiero kończąc dziesiątą piramidę tego typu, budowniczowie mogliby zauważyć, że zniknęła aluminiowa puszka, którą wyrzucili na początku wznoszenia pierwszej budowli.

Ile rozkłada się papier?

Papier wypada w całym zestawieniu nawet nieźle, bo w zależności od tego, o jaki produkt chodzi, rozkład będzie trwać maksymalnie pół roku. Jednak nawet taki mały listek papieru, jakim jest bilet do autobusu, to trzy miesiące pracy sił natury nad rozkładem materiału. W kwartał można zrobić naprawdę sporo rzeczy i… użyć sporo biletów.

Szansa na recykling

Na szczęście bardzo dużo odpadów można poddać recyklingowi. To szkło, które jak wspomnieliśmy, nie wiadomo, czy w ogóle może się rozłożyć, bardzo łatwo można poddać recyklingowi. Przeznaczanie odpadów do ponownego użytku pozwala na mniejsze ilości szkodliwych materiałów w środowisku. Dlatego warto segregować odpady, jak również rozważyć to, jakie produkty będzie się kupować, i w jakich będą opakowaniach. Dlatego, że najbardziej właściwą odpowiedzią na pytanie o to, jak długo rozpadają się śmieci, jest: “Za długo”. Za długo dla naszej planety. Utylizacja odpadów jest więc bardzo potrzebna.