Branża fast fashion jest jedną z najbardziej zagrażających środowisku ekologicznemu branż, która każdego roku powoduje ogromne zanieczyszczenia środowiska ekologicznego. Właściciele firm odzieżowych nieustannie poszukują coraz to nowszych sposobów, by pozbyć się niesprzedanej odzieży wyprzedażowej.

Według statystyk aż 70 milionów drzew rocznie jest wycinanych na potrzeby firm modowych. Natomiast aż 50 % branża fast fashion jest odpowiedzialna za zanieczyszczenia ekologiczne (od nielegalnych wysypisk śmieci po zanieczyszczenia w morzach). Dlaczego ta branża jest aż takim zagrożeniem dla ekologii?

Od ogromnych strat wody aż po niezrównoważoną produkcję ubrań, kończąc na ich wyrzucaniu na nielegalne wysypiska śmieci i zanieczyszczenia mórz. Według statystyk przemysł odzieżowy (w tym marki specjalizujące się w produkcji ubrań fast fashion są odpowiedzialne za efekt cieplarniany.

Popularność fast fashion a skutki dla środowiska ekologicznego

Masowa produkcja ubrań, które często są szyte przez dzieci, które nie są odpowiednio wynagradzane

Nielegalne wysypiska śmieci i wzrost zanieczyszczeń – tu statystyki, że przemysł odzieżowy w dużej mierze za nie odpowiada

1. Sprzedawanie ubrań po niskich cenach 

Bardzo częstą praktyką wielu producentów odzieżowych jest odsprzedawanie ubrań po bardzo niskich cenach po sezonie wyprzedażowym. To sprzedaż takich ubrań, które nie schodzą podczas wyprzedaży i dla których ewentualny ostatni ratunek przed wyrzuceniem na nielegalne wysypisko śmieci to właśnie sprzedaż.

2. Wykorzystywanie dzieci do pracy ponad siły 

Wiele znanych marek odzieżowych szyje swoje ubrania w fabrykach w Bangladeszu i wykorzystuje do pracy dzieci i dorosłych, których nie wynagradza w uczciwy sposób.

3. Wyrzucanie ubrań  na nielegalnie tworzone wysypiska śmieci 

Największym problemem środowiskowym w branży modowej są nielegalne tzw. “cmentarze ubrań” takie jak Atakama na pustyni w Chile, gdzie każdego roku wyrzuca się tony niesprzedanych ubrań. Ponadto drugim problemem jest nielegalny handel takim towarem często po bardzo atrakcyjnych cenach.

4. Liczne zanieczyszczenia środowiskowe – od zanieczyszczenia mórz po zbyt dużą emisję dwutlenku węgla 

Kolejnym problemem, który ma ogromne konsekwencje dla środowiska to zanieczyszczanie mórz np. substancjami chemicznymi, którymi barwione są ubrania np. jeansy i które potem trafiają do mórz. Powodują ogromne zanieczyszczenia nie tylko ekologiczne, ale również zdrowotne.

5. Zanieczyszczone powietrze 

Cięcie niesprzedanych ubrań i ich spalanie powoduje ogromne zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. To bardzo popularne praktyki wielu znanych firm odzieżowych, dlatego warto kierować się rozwagą podczas zakupów i wspieranie tylko tych marek, dla których priorytetem jest jakość ubrań i etyczna produkcja odzieży.

Jaki wpływ na środowisko ekologiczne ma fast fashion? 

Według statystyk branża fast fashion jest odpowiedzialna w 50 % za wzrost efektu cieplarnianego i liczne zanieczyszczenia środowiskowe. Każdego roku na pustynię Atakama trafia nielegalnie mnóstwo ton niesprzedanych ubrań, które zagrażają środowisku.

Czy wiesz, że jeden t-shirt bawełniany rozkłada się aż przez 5 miesięcy? To tłumaczy dlaczego w tych czasach tak ważną umiejętnością jest powstrzymanie się przed nadmiernym konsumpcjonizmem i licznymi okazjami, którymi kuszą nas producenci fast fashion, a skoncentrowanie swojej uwagi na wszelkie skutki takich działań.

Kupuj odpowiedzialnie – sprzeciwiaj się szybkiej modzie i dbaj o środowisko ekologiczne

Chcesz bardziej zadbać o środowisko ekologiczne, a swoimi decyzjami zakupowymi wspierać tylko marki, które działają etycznie w branży modowej? Masz jedno wyjście: dokonywać mądrych wyborów i zawsze zwracać uwagę czy wybrana marka odzieżowa działa w sposób etyczny.

Jako konsument warto zdecydować, że nie będziesz wspierać finansowo marek, które specjalizują się w fast fashion i są odpowiedzialne m.in. za efekt cieplarniany czy tzw. nielegalne cmentarze ubrań takie jak cmentarz Atakama na pustyni w Chile.